Empatik Rehberlik

Empati ve Rehberlik. Beşeri ilişkilerimizden kişisel gelişimimize, iş hayatındaki süreçlerden sosyal yaşantımıza, her dem ve her daim ihtiyacını duyduğumuz, lakin pek fazla rastgelemediğimiz iki önemli kavramdır.

Empati kolay bulunabilen bir kaynak değil çağımızda, zira yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre, yaşadığımız yer kürede ve iş hayatında makbul olan, hızlı iş bitiricilik, eleştirel ve analitik yaklaşımlar, riskleri değerlendirme ve içinde kalınılan durumları yargılayıp kategorize edebilen bir zihne sahip olmak, yani kısaca beynimizin sol bölümünün faaliyetlerinin baskın olduğu ve kabul gördüğü bir yaşam ve çalışma biçimi mevcut.

Empati ise, beynimizin sağ bölümünün işlevlerinden olup, diğerinin haline tanıklık etmek ve ona düşünce, duygu, ihtiyaç ve özdeğerlerini paylaşabilmesi için güvenli ve samimi bir alan yaratabilmek olarak tanımlanabilir. Tüm bunları yaparken, empati verecek kişinin sessizliği çok önemlidir, zira empati sempati ile karıştırılmamalıdır. Empati, diğerinin yerine geçmek, kendi deneyimlerini aktarmak, öğüt ve tavsiyelerde bulunmak yada karşımızdakinin aktardığını analiz etmek veya yorumlamak ta değildir!! O nedenle, empatik yaklaşım tamamen anda mevcut olabilmeyi/kalabilmeyi ve son derece etkin bir dinleme becerisini gerektirir ki, bizleri en fazla zorlayan şeylerden birisi de budur.

Rehberlik (kılavuzluk) ise, yaşam tecrübelerinden süzülerek biriken damlalarla diğer tarafın yüreğinde yer alan değişim-dönüşüm tohumlarını ıslatabilmek becerisi ile farklı yollar gösterebilmektir, ancak hepsi budur..!! Mevcut tohumun yeşerip yeşermeyeceği ile yollardan hangisini seçeceği, toprağın cinsine ve karşımızdakinin yaşam döngüsündeki mevsimlerin değişkenliğine olan bakış açısı ile bunu esnetebilme kabiliyetine bağlıdır. Kısacası, haznenin ne kadar dolacağına Empatik Rehber değil, kişinin kendisi istediği kadar izin verir.

Rehberin de Yolcunun da aslında birbirinden bir farkı yoktur, birbirlerine vesile olurlar, yeter ki “birlikteliklerini” idrak edebilsinler..!!

ÇİZİM – Selçuk Erdem